Použitá tonerová nebo inkoustová kazeta se nesmí vyhazovat do běžného odpadu. Pokud je možné opakované použití, je ideálním řešením recyklace, pokud opakované použití není možné, musí dojít ke spálení ve specializované spalovně.
Kam vyhodit prázdný toner nebo inkoustovou cartridge?
Máte prázdný toner do tiskárny či prázdnou inkoustovou kazetu a nevíte co s nimi? Prázdný, použitý toner nebo prázdná, použitá inkoustová kazeta v žádném případě nepatří do směsného komunálního odpadu. Tonerový prášek i těla tonerových kazet obsahují obrovské množství látek, které se při skládkování uvolňují a zamořují životní prostředí. Inkoustová kazeta ve zbytkovém inkoustu obsahuje nejrůznější typy barviv, které mohou mít škodlivé dopady na životní prostředí.
Z pohledu zákona je použitá tonerová nebo inkoustová kazeta vybavená čipem, což je většina dnes vyráběných kazet, elektroodpadem, který můžete odevzdat u každého prodejce elektra nebo vhodit do sběrné nádoby na elektroodpad. Ale to jen z pohledu zákona.
Sběrné dvory i prodejci velice často zejména tonerové kazety odmítají přijímat, protože tonerový prášek z jediného toneru dokáže znečistit celý kontejner elektroodpadu. Dokáže znečistit linky, na kterých je elektroodpad rozebírán, dokáže znečistit i nákladové prostory svozových automobilů.
Sběr a ekologická likvidace tonerových a inkoustových kazet
Použitý toner nebo použitá inkoustová kazeta mohou být renovovány a znovu použity. Při renovaci tonerové kazety se znovu používá původní vnější plastové tělo, mechanické vnitřní součásti se mění za nové. U inkoustových náplní se obdobně používá vnější plastové tělo kazety.
Renovovat je však možné pouze takzvané originální tonerové kazety a originální inkoustové kazety. Kompatibilní tonery a kompatibilní inkousty není možné nijak renovovat. Kompatibilní tonerové a inkoustové kazety aktuálně spaluje jediná spalovna v České republice. Způsobují tak výraznou zátěž životnímu prostředí, ale stále mnohonásobně nižší, než když jsou vyhozeny do běžného komunálního odpadu a skládkovány.
Z tohoto důvodu většina firem renovujících tonery a inkousty přijímá pouze originální, jednou použité tonerové a inkoustové kazety, navíc pouze typy, které umí renovovat.
Co tedy s prázdným tonerem nebo prázdnou inkoustovou kazetou?
V řadě obcí narazíte na sběrné boxy určené speciálně pro použité tonerové a inkoustové kazety. Bývají umístěny na obecních úřadech, v místních knihovnách, základních či mateřských školách. Většinou stačí zavolat na vám příslušný obecní úřad a informovat se, zda vaše obec takovým sběrným boxem disponuje. Vhazování je zdarma.
Další možností je odevzdání na sběrný dvůr. V některých městech jsou sběrné dvory vybaveny plastovými nádobami pro sběr použitých tonerových a inkoustových kazet. Vždy však na tyto sběrné dvory dopředu zavolejte a zjistěte si, zda použité tonerové a inkoustové kazety přijímají. Ne každý sběrný dvůr je akceptuje. Také sběr všech druhů použitých tonerových a inkoustových kazet na sběrných dvorech je zdarma.
Co s prázdným / použitým tonerem ve Vaší kanceláři, jaké mají firmy a podnikatelé povinnosti při likvidaci tonerových a inkoustových kazet?
Podnikatelé a firmy musí likvidovat použité tonerové a inkoustové kazety pouze v souladu se zákonem. Firmy a podnikatelé (ale i neziskovky, družstva, SVJ, církve a všichni další, vyjma nepodnikajících fyzických osob) musí předat použité tonerové a inkoustové kazety pouze a jenom osobě oprávněné k likvidaci elektroodpadu nebo obchodníkovi s elektroodpadem oproti předání dokladu o převzetí k likvidaci. Ten, kdo potvrzení vystavuje musí platné povolení vystavené krajským úřadem k provozování zařízení určeného pro nakládání s elektroodpadem nebo platné povolení vydané krajským úřadem k obchodování s elektroodpadem a firma zbavující se použitých tonerových a inkoustových kazet má povinnost si platnost a pravost takového povolení ověřit.
Nezbytně nutné je pro každý toner a inkoust, který vstoupil do účetnictví, je získat po jeho použití doklad od oprávněné osoby o likvidaci nebo výkupu a tento doklad po celou dobu evidence v účetnictví archivovat. Doklad je překládán při kontrolách.
Jedním z nejobvyklejších porušení zákona o odpadech je vystavení dokladu o ekologické likvidaci tiskových kazet prodejcem, který není osobou oprávněnou k likvidaci odpadu. Prodejce ve snaze prodat vystaví doklad, aniž by k tomu měl oprávnění. Kazety odveze a někde vyhodí. Archivací takového dokladu pak firma nebo podnikatel, která použité tonerové a inkoustové kazety předala, sama dokladuje, že porušila zákon o odpadech.
Vysvětlení problematiky likvidace prázdných tonerových a inkoustových kazet ve firmách máme detailně zpracovánu na samostatné stránce: Likvidace použitých tonerových a inkoustových kazet pro firmy a povinnosti při likvidaci použitých tonerových a inkoustových kazet.
Pro firmy a podnikatele poskytujeme řešení likvidace použitých tonerových a inkoustových kazet v souladu se zákonem. Řešení je vždy individuální, vychází z místa provádění svozu a zejména typu a množství likvidovaných tonerových a inkoustových kazet. Nejčastěji je likvidace použitých originálních tonerových a inkoustových kazet zcela zdarma a to i v mixu s malým množstvím neoriginálních kompatibilních tonerových a inkoustových kazet. Pokud se jedná o čistě kompatibilní tonerové a inkoustové kazety, pak jsou likvidovány za paušální částku 9 Kč bez DPH / tonerová kazeta a 1 Kč bez DPH / inkoustová kazeta.
V případě zájmu nás kontaktujte na emailové adrese info@setriprirodu.cz nebo zavolejte na + 420 602 427 335.
Sběrný box na tonery a inkousty
Pro obecní úřady, školy, školky, sportovní centra a další veřejně přístupné prostory, ale i pro firmy, zdarma poskytujeme papírový box pro sběr použitých tonerových a inkoustových kazet. Výška sběrného boxu pro tonerové a inkoustové kazety je 65 cm bez části, šířka je 40 cm. Výška horní části se šipkou je 40 cm. Maximální kapacita boxu je zhruba 50 kusů použitých tonerových kazet, při takovém naplnění bývá hmotnost až 30 kg. Proto je vhodné průběžně kontrolovat hmotnost sběrného boxu a v případě dosažení vysoké hmotnosti požádat o výměnu.
Box se dodává v nesloženém stavu, jako karton o rozměru zhruba 135 x 80 x 4 cm. Zatlačením na boky kartonu se box sám složí. Následně je nutné do horní (vhozové) strany boxu ohnout boční křidélka a do nich zaklapnout vhozový otvor – části, které do sebe zapadají jsou označeny písmeny A. Po zaklapnutí otvoru už stačí pouze přehnout horní část ze šipkou a zaklapnout ji do vhozové části – západky obou dílů jsou označeny písmenem B.
Část se šipkou slouží jako uzávěr boxu při přepravě. Zadní část stojny překryje celý vhozový otvor, část se šipkou překryje nápis „Každý odevzdaný kus šetří“. Tato část se zafixuje pomocí lepící pásky a celý box výrazně zpevní pro přepravu.
Co s použitým / prázdným tonerem či inkoustovou kazetou v Praze?
Magistrát Hlavního města Prahy postupně vybavuje jednotlivé sběrné dvory speciálními sběrnými nádobami, do kterých je možné odevzdávat použité tonerové i inkoustové kazety.
Aktuálně se jedná o tyto sběrné dvory:
Sběrný dvůr hl. m. Prahy
Zakrytá
Praha 4 – Spořilov
tel.: +420 731 122 891
Sběrný dvůr hl. m. Prahy
Pod Šancemi 444/1
Praha 9 – Vysočany
tel.: 284 098 581
Sběrný dvůr hl. m. Prahy
Generála Šišky 1
Praha 12 – Modřany
tel.: +420 244 400 164
tel.: +420 777 439 568
Na tyto sběrné dvory můžete odvézt použité tonerové a inkoustové kazety. Ostatní sběrné dvory na území Hlavního města Prahy prozatím použité tonerové a inkoustové kazety nepřijímají.
Co dělat, když jsem právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba >>> |